Akcje czytelnicze · Recenzje · Współpraca

Gdzie jest moja córka? – Iwona Chmielewska

.

Tak wyjątkowych ilustracji nie widziałam w żadnej książce. Iwona Chmielewska, autorka picture book’a „Gdzie jest moja córka?” znana i ceniona, (szczególnie w Korei, gdzie ma statut gwiazdy) ma ogromny dar, to co tworzy, jest unikatowe pod każdym względem. Dzięki wydawnictwu Format, miałam przyjemność doświadczyć tego piękna w nietuzinkowej pozycji dla dzieci, ale i dla dorosłych.

Wyjątkowa historia, to próba opisania natury dziecka, a dokładnie pewnej dziewczynki przez jej mamę. To jak patrzymy na dziecko i ile w nim widzimy. Więc będzie emocjonalnie, ale i bardzo mądrze. Minimum treści, maksimum emocji. Sprawdzimy, jak bardzo schematy i stygmatyzacja rządzi nami w postrzeganiu innych. O tym, że pierwsze wrażenie może być mylące.

Wspomniana mama w bardzo oszczędny sposób, bo jednozdaniowy porównuje swoją córkę do zwierząt, określając jej cechy charakteru.

„Moja córka bywa milcząca jak ryba, ale czasem jest głośna jak kogut”.

„Czasem jest silna jak słoń, a czasem jest słaba jak kotek”.

Tu nie ma zbędnych słów, jest kwintesencja, a zakończenie wzrusza i chwyta za serce.

Dla mnie jest to rozprawa o macierzyństwie, udowadniająca, że to stan bardzo silny i może być najpiękniejszym oraz najczystszym. Ta historia pokazuje, jak różni możemy być, ale jednocześnie bardzo do siebie podobni, bo powinniśmy widzieć sercem i być uważni na drugiego człowieka, dlatego ta opowieść jest świetnym wprowadzeniem do ważnych rozmów z dziećmi. Zachwycicie się.

Niezwykłość tej książki widać również w „szytych ilustracjach”, które powstały z tkanin zbieranych latami. Pochodzących ze sklepów z używaną odzieżą. Autorka wierzy, że w tych kawałkach materiałów w jakiś sposób zapisane są przeżycia i zawarta jest energia ludzi, którzy ich kiedyś używali. I powiem wam szczerze, widać to na każdej stronie tej unikatowej książeczki.

.
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s