
To dwie nowości od wydawnictwa Format, które wydane są przepięknie, twarda oprawa, ciekawy papier. Mają proste, akwarelowe ilustracje. Delikatna kreska tylko w dwóch kolorach, niebieskim i czerwonym, nadająca jej charakteru i podkreślająca wartość przekazywanej treści.
„Lis i rower”, hmmm miałam problem z tą książką, nie mogłam jej do końca rozgryźć. Z jednej strony była dla mnie niezrozumiała, a za chwilę serwowała mi tyle trafnych przemyśleń. Jak dla mnie, to lektura dla starszych czytelników, nastoletnich lub dorosłych, ale to moje odczucie.

Główny bohater to samotny, nieco naiwny Lis, który postanowił zamieszkać w mieście. Taki trochę outsider zmieniający świat na lepsze. Poznaje Sąsiada (krewki typ), który staje się jego przyjacielem. Namawia go do udziału w wyścigu rowerowym „Wielka Siódemka”, to wyścig życia. I tu zaczynamy niezwykłą historię przez życie. Na każdym etapie wyścigu jesteśmy bombardowania filozoficznymi refleksjami dotyczącymi naszych nieodpowiednich wyborów, o ślepym dążeniu do celu czy śmierci. Znajdziemy wiele wewnętrznych rozmów o naszych słabościach, ale i wykorzystywaniu szans dawanych przez życie. Dokąd zmierzamy. I pytanie nasuwające się od razu po lekturze, czy przyjaźń jest możliwa w atmosferze konkurencji?

Kolejna z książek o Lisie to lektura już typowo dla młodszego czytelnika. „Lis, Sąsiad i nasza planeta” to trzy opowiadania o tematach bardzo popularnych i ciągle ważnych w naszym szybkim świecie. Pierwsze z nich mówi o recyklingu i dawaniu drugiego życia przedmiotom, o naprawianiu ich. Idea zero waste jest tam świetnie pokazana. Zresztą w każdej z tych trzech historii.
„Oczywiście nie wszystko dam radę naprawić. Ale to nie znaczy, że wszystko, co zepsute, musimy od razu wyrzucać”.

Kolejna mówi o konsekwencjach nadmiernego konsumpcjonizmu i wpływie pieniądza na nas i nasze relacje. O tym, jak nagle wszyscy są bogaci i nie pracują, a przez to miastu zagraża głód. A może i naiwny Lis, ale znajduje rozwiązanie tej sytuacji i wraca na łono natury, a za nim podążają inni ludzie, którym przepych i nadmierny konsumpcjonizm jednak nie odpowiada.
A trzecia uczy o ekologii i zanieczyszczeniu planety. I jak pestycydy są niebezpieczne dla Ziemi i dla nas samych. Napisana w tak przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób. Dzięki Lisowi, otrzymujemy cenne wskazówki, jak powinniśmy postępować, by ratować naszą świat.
