Akcje czytelnicze · Recenzje · Współpraca

Lis i rower. Lis, Sąsiad i nasza planeta – Fibre Tigre, Floriane Ricardo

.

To dwie nowości od wydawnictwa Format, które wydane są przepięknie, twarda oprawa, ciekawy papier. Mają proste, akwarelowe ilustracje. Delikatna kreska tylko w dwóch kolorach, niebieskim i czerwonym, nadająca jej charakteru i podkreślająca wartość przekazywanej treści.

„Lis i rower”, hmmm miałam problem z tą książką, nie mogłam jej do końca rozgryźć. Z jednej strony była dla mnie niezrozumiała, a za chwilę serwowała mi tyle trafnych przemyśleń. Jak dla mnie, to lektura dla starszych czytelników, nastoletnich lub dorosłych, ale to moje odczucie.

.

Główny bohater to samotny, nieco naiwny Lis, który postanowił zamieszkać w mieście. Taki trochę outsider zmieniający świat na lepsze. Poznaje Sąsiada (krewki typ), który staje się jego przyjacielem. Namawia go do udziału w wyścigu rowerowym „Wielka Siódemka”, to wyścig życia. I tu zaczynamy niezwykłą historię przez życie. Na każdym etapie wyścigu jesteśmy bombardowania filozoficznymi refleksjami dotyczącymi naszych nieodpowiednich wyborów, o ślepym dążeniu do celu czy śmierci. Znajdziemy wiele wewnętrznych rozmów o naszych słabościach, ale i wykorzystywaniu szans dawanych przez życie. Dokąd zmierzamy. I pytanie nasuwające się od razu po lekturze, czy przyjaźń jest możliwa w atmosferze konkurencji?

.

Kolejna z książek o Lisie to lektura już typowo dla młodszego czytelnika. „Lis, Sąsiad i nasza planeta” to trzy opowiadania o tematach bardzo popularnych i ciągle ważnych w naszym szybkim świecie. Pierwsze z nich mówi o recyklingu i dawaniu drugiego życia przedmiotom, o naprawianiu ich. Idea zero waste jest tam świetnie pokazana. Zresztą w każdej z tych trzech historii.

„Oczywiście nie wszystko dam radę naprawić. Ale to nie znaczy, że wszystko, co zepsute, musimy od razu wyrzucać”.

.

Kolejna mówi o konsekwencjach nadmiernego konsumpcjonizmu i wpływie pieniądza na nas i nasze relacje. O tym, jak nagle wszyscy są bogaci i nie pracują, a przez to miastu zagraża głód. A może i naiwny Lis, ale znajduje rozwiązanie tej sytuacji i wraca na łono natury, a za nim podążają inni ludzie, którym przepych i nadmierny konsumpcjonizm jednak nie odpowiada.

A trzecia uczy o ekologii i zanieczyszczeniu planety. I jak pestycydy są niebezpieczne dla Ziemi i dla nas samych. Napisana w tak przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób. Dzięki Lisowi, otrzymujemy cenne wskazówki, jak powinniśmy postępować, by ratować naszą świat.

.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s